11/P+6
P/11+6
17-P/6
17/P
10%
14%
20%
21%
105
125
205
235
প্রশ্নঃ The length, width, and depth of a rectangular box are 6 feet, 5 feet, and 7 feet, respectively, A pipe supplies water at a rate of 6 cubic feet per minute. How much time, in minutes, would it take for the pipe to fill a conical box whose volume is three times the volume of the rectangular box?
বর্ণনাঃ
Volume of the box = 6×5×7
So, there time the volume = 3×6×5×7
6 cubic feet filled in 1 minutes
So, 3×6×5×7 in 1 minutes = (6×5×7×3)/6 = 105 minutes
4.68
7.68
9.28
11.28
প্রশ্নঃ A rectangular field is 3.2 yards long. A fence marking the boundary is 11.2 yards in length. What is the area of the field in square yards?
বর্ণনাঃ
Let, length = a = 3.2 yards and width = b
Now, 2 (a+b) = 11.2
a + b = 5.6
b = 5.6 - a
b = 5.6 - 3.2
b = 2.4
ab = 3.2×2.4 = 7.68
10%
20%
37%
40%
1 : 10
1 : 5
2 : 7
3 : 8
প্রশ্নঃ Akash bought two varieties of rice, costing Tk. 50/kg each, and Tk. 60/kg each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at Tk. 70/kg. making a profit of 20%. What was the ratio of the mixture?
বর্ণনাঃ
Let, he bought x kg at 50/kg rate
y kg at 60/kg rate
So, the cost price = 50x + 60y
and sell price = 70 ( x+y)
Now, the profit was 20%
if cost price is 100 selling is 120 tk
if cost price (50x + 60y) selling is 120( 50x + 60y)/100
120(50x+60y)/100 = 70(x+y)
60x + 72y = 70x + 70y
2y = 10x
5x = y
x/y = 1/5
x : y = 1 : 5
12.5%
20%
25%
50%
প্রশ্নঃ A company generated revenue of Tk. 125,000 in 2012 which was 12.5% of its gross revenue. In 2013, the gross revenue increased by Tk. 250,000. What is the percentage increase in the revenue in 2013?
বর্ণনাঃ
12% of gross rev = 125000
.125 × gross rev. = 125000
gross rev = 125000/.125 = 1000000
In 2013, gross rev = 1000000 + 250000 = 1250000
12.5% of 1250000 = 156250
% increase in rev. = ( 156250 - 1250000)/125000 ×100% = 25%
5%
10%
16%
22%
প্রশ্নঃ In a class, 120 students are male and 100 students are female. 25% of the male students and 20% of the female students are engineering students. 20% of the male engineering students and 25% of the female engineering students passed the final exam. What percentage of engineering students passed the exam?
বর্ণনাঃ
Eng. male = 120×.25 = 30
Eng.female = 100×.20 = 20
Total eng. student = 30 + 20 = 50
Eng.male passed = 30×.20 = 6
Eng female passed = 20×.25 = 5
So, percentage passed = (6+5)/50×100% = 22%
2.2 km
3.33 km
4 km
6 km
প্রশ্নঃ P starts jogging from point X to point Y. 30 minutes later his friend R who jogs 1 km/hour slower than twice P's rate starts from the same point and follows the same path. If R overtakes P in 2 hours, how many kilometres will R have covered?
বর্ণনাঃ
Let, s Ps rate = v per hour
R, s rate = ( 2v - 1)
P walks total = ( 2 + 1/2) hour
R walks total = 2 hour
P, s distance = R's distance
v ×( 2 + 1/2) = 2 ( 2v - 1) = 4v - 2
v ×5/2 = 4v - 2
3v/2 = 2
v = 4/3 and R's distance = 4 ×4/3 - 3 = 3.33
410
520
600
650
প্রশ্নঃ A total of Tk. 1200 is deposited in two savings accounts for one year, one portion at 5% simple interest, and the rest at 7% simple interest. If Tk. 72 was earned in interest, how much was deposited at 5%?
বর্ণনাঃ
Let, Tk was deposited at 5%
so, (1200 - x) was at 7%
Total interest = 72 =. 5 × x + ( 1200 - x) ×. 07
=. 05x + 84 -. 07x
x (. 05 -. 07) = 72 - 84
x × ( -.02) = - 12
x = 12/.02 = 600
20,000
22,000
25,000
30,000
Tk. 90
Tk. 138
Tk. 153
Tk. 160
প্রশ্নঃ A worker was hired for 7 days. Each day, he was paid Tk. 10 more than what he was paid for the previous day of work. The total amount he was paid in the first 4 days of work equaled the total amount he was paid in the last 3 days. What was his starting pay?
বর্ণনাঃ
Let, the first day pay be x
1st day = x
2nd day = x + 20
3rd day = x + 30
4th day = x + 30
Total = x + x+10+x+20+x+30 = 4x + 60
5th day = x+40
6th day = x + 50
7th day = x + 60
Total = x+40+x+50+x+60 = 3x + 150
4x + 60 = 3x + 150
x = 90
2
3
5
7
10
20
80
160
50
100
150
200
প্রশ্নঃ A survey of n people in the town A found that 50% of them prefer Brand X. Another survey of 100 people in the town B found that 60% prefer Brand X. In total, 55% of all the people surveyed together prefer Brand X. What is the total number of people surveyed?
বর্ণনাঃ
Total = n + 100
Now, total × 55% = n × 50% + 100× 60%
( n + 100) ×.55 =. 50n + 60
.55n + 55 =.50n + 60
.05n = 5
n = 5/.05 = 100
Total = n + 100 = 100 + 100 = 200
45
53
72
85
প্রশ্নঃ The remainder when the positive integer m is divided by 7 is x. The remainder is (x + 7) when m is divided by 14. Which one of the following could be the value of m?
বর্ণনাঃ
7 ÷ 45 = ভাগফল =6, ভাগশেষ = 3
14 ÷45 = ভাগফল =3, ভাগশেষ = 3
7 ÷ 53 = ভাগফল = 7, ভাগশেষ = 4
14÷53 = ভাগফল = 3, ভাগশেষ = 11
Now, 7 + 4 = 11
So, correct answer 53
shows-apprehend
depicts-possess
decries-hold
simulates-admire
aware --recoup
ignorant---loss
oblivious---lose
unmindful---retrieve
were navigated ---problems
navigation ---hazards
has navigated --adversities
being navigated--perils
paperwork ---or less
loss---aggressive
duplication ---effective
competitors ---directed
প্রশ্নঃ Fill in the gap : The merger will eliminate ---and provide more ----cross training to staff.
বর্ণনাঃ
Merger (সংযোগ সাধন) of the two divisions or companies is done to eliminate loss and provide more aggressive(আক্রমণাত্মক, এখানে আরও কার্যকরী বোঝায়) cross training.
sections --integration
conflicts --assessment
divergences --formation
factions --uniformity
প্রশ্নঃ Fill in the gap : Given the existence of so many -----in the field, it was unrealistic of Moin to expect any ---of opinion.
বর্ণনাঃ
If there are a lot of factions (group with purpose, দলাদলি) in a field (ক্ষেত্র), then there would not be any uniformity(অভিন্ন, সামঞ্জস্য) of opinion (মতামত).
much
wiser
after
that
he is
quite
of doing
by himself
alike
other
is composed
mostly
at the eyes
of the
robbery
than
দুঃখিত । আপনি লগ ইন করেন নি। কোন প্রশ্ন কে পরিবর্তন করার জন্য প্রথমে আপনাকে লগ ইন করতে হবে।
বিষয়ভিত্তিক সমাধান
প্রতিষ্ঠানভিত্তিক সমাধান
গুরুত্বপূর্ণ লিংক
আমাদের সিস্টেম ডেভেলপারগণ এই অপশন নিয়ে কাজ করছে । আগামী ৩১ মে অপশনটি শুভ উদ্বোধন করা হবে।
আর মাত্র
বাকি
আমাদের সাথে থাকার জন্য ধন্যবাদ