প্রশ্নঃ The watchdog of international trade is:
In 1993, the GATT was updated ('GATT 1994') to include new obligations upon its signatories. One of the most significant changes was the creation of the World Trade Organization (WTO).
The 76 existing GATT members and the European Communities became the founding members of the WTO on 1 January 1995. The other 51 GATT members rejoined the WTO in the following two years (the last being Congo in 1997).
Since the founding of the WTO, 33 new non-GATT members have joined and 22 are currently negotiating membership.
There are a total of 164 member countries in the WTO, with Liberia and Afghanistan being the newest members as of 2018.
প্রশ্নঃ Which organization declared as the 'World Heritage Site?
A World Heritage Site is a landmark or area with legal protection by an international convention administered by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).
World Heritage Sites are designated by UNESCO for having cultural, historical, scientific or other form of significance. The sites are judged to contain "cultural and natural heritage around the world considered to be of outstanding value to humanity".
To be selected, a World Heritage Site must be a somehow unique landmark which is geographically and historically identifiable and has special cultural or physical significance.
For example, World Heritage Sites might be ancient ruins or historical structures, buildings, cities, deserts, forests, islands, lakes, monuments, mountains, or wilderness areas.
A World Heritage Site may signify a remarkable
প্রশ্নঃ Which Mughal Emperor initiated the celebration of Bengali New Year?
১৫৮৪ খ্রিষ্টাব্দের ১০ই মার্চ বা ১১ই মার্চ থেকে বাংলা সন গণনা শুরু হয়। তবে এই গণনা পদ্ধতি কার্যকর করা হয় আকবরের সিংহাসন আরোহণের সময় (৫ই নভেম্বর, ১৫৫৬) থেকে।
প্রথমে এই সনের নাম ছিল ফসলি সন, পরে "বঙ্গাব্দ" বা বাংলা বর্ষ নামে পরিচিত হয়।
আকবরের সময়কাল থেকেই পহেলা বৈশাখ উদ্যাপন শুরু হয়।
তখন প্রত্যেককে বাংলা চৈত্র মাসের শেষ দিনের মধ্যে সকল খাজনা, মাশুল ও শুল্ক পরিশোধ করতে বাধ্য থাকত।
এর পর দিন অর্থাৎ পহেলা বৈশাখে ভূমির মালিকরা নিজ নিজ অঞ্চলের অধিবাসীদেরকে মিষ্টান্ন দ্বারা আপ্যায়ন করতেন।
প্রশ্নঃ What is the ratio of length and breath of the National Flag of Bangladesh?
ব্যাখ্যা: পতাকার দৈর্ঘ্য ১০ ফুট হলে প্রস্থ হবে ৬ ফুট, লাল বৃত্তের ব্যাসার্ধ হবে ২ ফুট, পতাকার দৈর্ঘ্যের সাড়ে ৪ ফুট ওপরে প্রস্থের মাঝ বরাবর অঙ্কিত আনুপাতিক রেখার ছেদ বিন্দু হবে লাল বৃত্তের কেন্দ্রবিন্দু। এবং ৩:৫।
প্রশ্নঃ The country known as the land of midnight sun is :
Norway experiences a natural phenomenon known as the midnight sun.
The country acquired the name as the Land of Midnight because in the summer months, some parts of the country experience sunshine throughout the day.
Norway is situated on the northern end of Europe. It borders Sweden to the west, Finland, and Russia to the North.
A small part of Norway is situated north of the Arctic Circle. This northern part of Norway experiences the midnight sun during the summer.
প্রশ্নঃ An employer pays 3 workers X, Y, and Z a total of Tk. 36,600.00 a week. X's paid 125% of the amount Y is paid and 80% of the amount Z is paid. How much does X make a week?
X = 125/100 of Y or, Y = 100X/125 = 4X/5
Again, X = 80/100 of Z or, Z = 100X/80 =5X/4
Now, X + Y + Z = 36600
or, X + 4X/5 + 5X/4 = 36600
or, (20X + 16X + 25X) / 20 = 36600
or, 61X = 20 x 36600
So, X = 12000 TK.
প্রশ্নঃ A Company makes a profit 6% on its first Tk. 10,000 of sales day and 5% an all sales in excess of Tk. 10,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 16,000?
Profit on first 10,000Tk. = 6*10000/100 = 600 Tk.
Profit on the rest of 60,000 Tk. that is,
Profit on 50,000 Tk. = 5*50000/100 = 2500 Tk.
Total Profit = ( 2500 + 600 ) Tk. = 3100 Tk.
প্রশ্নঃ If 18 identical machines required 40 days to complete a job, how many fewer days would have been required to do the job if 6 additional machines of the same type had been used from the beginning?
18 machines complete a job in 40 days
So, 18+6 = 24 machines complete the job in 40 x 18 / 24 = 30 days
Number of days saved = 40 - 30 = 10 days
প্রশ্নঃ The area of a rectangle R with width 4 feet is equal to the area of a square S which has a perimeter of 24 feet. The perimeter of the rectangle R, in feet is :
Side of the square = 24/4 = 6.
Area of the square = 62 = 36
ATQ, Area of rectangle, Length x width = 36
or, Length x 4 = 36
or, Length = 9
So, the perimeter of the rectangle = 2(Length + width) = 2(9 + 4) = 26
প্রশ্নঃ How many of the positive integers less than 25 are 2 less than an integer multiple of 4?
As the number is 2 less than an integer multiple of 4, we can write the generalised form of the number as 4k – 2, where k is a positive integer.
When k = 1, the number is 4 x 1 – 2 = 2
When k = 2, the number is 4 x 2 – 2 = 6
When k = 3, the number is 4 x 3 – 2 = 10
When k = 4, the number is 4 x 4 – 2 = 14
When k = 5, the number is 4 x 5 – 2 = 18
When k = 6, the number is 4 x 6 – 2 = 22
When k = 7, the number is 4 x 7 – 2 = 26, which is not possible as the number is less than 25
so six integers
প্রশ্নঃ A manufacturer of TV wants to make a profit of Tk. 300,000 on sale of 200 TV sets. It costs Tk. 10,000 each to make the first 100 TV sets and Tk. 7,500 each to make TV sets after the first 100 sets. What should be the selling price of each TV sets in Taka?
200 TV set এর Total cost = (10,000 × 100) + (7,500 × 100) = TK. 17,50,000
Total selling price = Cost price + Profit
= 17,50,000 + 3,00,000
= Tk. 20,50,000
Selling price of each TV set = 2050000/200
= TK. 10,250
প্রশ্নঃ If Taka 4,500 was invested in bonds of a corporation when the price per bond was Tk. 9.00 and Taka 3,000 was invested in bonds of another corporation when the price was Tk. 10.00 per bond, what was the average price of bonds purchased?
Total investment = 4500 + 3000 = 7500 TK.
Number of Bonds = 4500/9 + 3000/10 = 800
Average price per bond = 7500 / 800 = 9.375 TK.
5 to 6
5 to 7
6 to 5
7 to 5
প্রশ্নঃ If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work for 5 hours and 50 minutes?
5 hrs 50 mins = 5 x 60 + 50 = 350 minutes
Salam makes = 350/5 = 70 boxes
Kalam makes = 350/7 = 50 boxes
Ratio = 70 : 50 = 7 : 5
প্রশ্নঃ One dozen of eggs and ten pounds of apples have the same price. If the price of a dozen of eggs rises by 10% and the price of apples goes up by 2%, how much more will it cost to buy a dozen eggs and ten pounds of apples?
As same price
Let one dozen eggs=100
ten pounds of apples=100
So total amount 200
Eggs price rises 10%=100+10=110
Apples price rises 2%=100+2=102
Rises total amount 212
Just rises amount 12
So cost price will 12*100/200=6%
প্রশ্নঃ If Tk. 45,000 was invested in share market when the price per share was Tk. 90 and Tk. 30,000 was invested when the price per share was Tk. 100, what was the average price per share purchased?
If each share price is 90 tk
than share number= 45000/90=500
If each share price is 100 tk than share number= 30000/100=300
total share= 500+300=800
So, average cost = (45000+30000)/800 = 93.75 taka
ans: 93.75 taka
প্রশ্নঃ In a class of 120 students. 60 percent can speak French and the rest can speak English only. If 25 percent of those in the class who can speak French can also speak English, how many of the students in the class can speak English?
We notice that 120 x 0.6 = 72 students speak French
and 120 - 72 = 48 students speak only English.
Among the 72 students who speak French, 72 x 0.25 = 18 students speak English as well.
Therefore, 48 + 18 = 66 students can speak English.
প্রশ্নঃ A man has to go 10 km to catch a bus. He walks part of the way at 7 km/hr and runs the rest of the way at 12 km/hr. If he takes 1 hour 15 minutes to complete his journey, find how far he walked.
let he walks for t hrs and runs for s hous
t + s = 1.25 hrs
7t + 12s = 10
= > 7(1.25 -s) + 12s = 10
=> 8.75 - 7s + 12s = 10
=> 5s = 1.25
= > s = 0.25 hr
so, t= 1hr
given tjhat, he walks 7 km in a hour
hence, he walks 7 km
12n + 12y